Адаптація без труднощів — місія здійсненна?
(за матеріалом журналу "Вихователь-методист")
Що впливає на перебіг адаптації дитини
Фізичний розвиток. Фізично розвинена дитина менше втомлюватиметься, ліпше спатиме та їстиме. А це неодмінно впливатиме на її настрій упродовж дня.
Вік. Діти здатні до соціалізації приблизньо з трьох років. До цього часу для них важливіше й корисніше більше спілкуватися з мамою й перебувати в колі рідних.
Уміння грати й взаємодіяти з іншими. Швидше звикають до дитячого садка діти, які вміють гратися на самоті, вигадувати ігри з
різними іграшками та підручними предметами, легко знайомляться та долучаються до гри з однолітками. Боязким та сором’язливим дітям буде складніше.
Наявність навичок самоообслуговування. Дитина, яка звикла до постійної допомоги дорослих, нервуватиме, коли їй доведеться самостійно одягнутися, роздягнутися чи поїсти. Їй доведеться чекати педагога, який фізично не взмозі допомогти всім дітям одночасно. Отже, дитина в багатьох справах пастиме задніх.
Звиклість до розпорядку дня. Якщо дитина не звикла спати вдень, то пережити денний сон в дитячому садку їй буде надзвичайно складно. Проблеми можуть виникнути й з прийомами їжі, якщо вдома дитина їсть зазвичай в інший час
Як підготувати дитину до того, що незабаром їй у дитячий садок
Як зробити перші дні дитини в дитячому садку комфортними
У перший день приведіть дитину під час прогулянки та залишайтеся з нею весь час, поки діти гуляють. Спонукайте дитину долучатися до ігор однолітків, але не наполягайте. На другий день приведіть дитину перед прогулянкою, щоб вона певний час побула у груповому приміщенні, разом з іншими дітьми зібралася й вийшла на вулицю. На третій день прийдіть зранку. Якщо дитина почуватиметься добре, залиште її в дитячому садку на одну—дві години. Прислухайтеся до перших вражень дитини.
Протягом першого тижня залишайте дитину в дитячому садку лише на пів дня. Утім, якщо вона виявить ініціативу залишитися довше — підтримайте її. А вже наприкінці другого тижня домовтеся з дитиною, щоб вона залишилася на денний сон. Протягом кількох днів забирайте її одразу після сну. Дитина прокинеться, а ви вже на неї чекаєте
Як діяти, щоб уникнути болісного прощання
• Вигадайте ритуал прощання — послідовність слів і дій, після яких ви маєте піти. Він має бути цікавим, потішним, але спокійним. (Використовуйте такий самий ритуал і вдома, коли кудись ідете, щоб дитина до нього звикла.)
• Відволічіть увагу дитини від майбутнього розставання. Поцікавтеся, куди вона складає свої речі, якими іграшками сьогодні хоче
погратися. Плануючи свої ма- ленькі справи, дитина «забуде» поплакати.
• Прощайтеся спокійно, у жодному разі не показуйте дитині, що вам теж сумно. Якщо дитина вмовляє забрати її додому, не піддавайтеся. Це може звести нанівець увесь процес підготовки.
• Домовтеся з дитиною, коли заберете її — одразу після обіду чи сну. Намагайтеся виконати обіцянку й не зрадити довіру дитини.
Прочитайте вдома з дитиною книжку Одрі Пенн «Поцілунок у долоньці». У ній ідеться про маленького єнота Честера, який також хвилюється через підготовку до дитячого садка. Тож мамана прощання залишала йому на долоньці поцілунок. Коли малюкові було сумно, він міг пригорнути долоньку до щоки й відчути мамине тепло. Скористайтеся цим прийомом, щоб полегшити момент розставання
Пам’ятайте про головне правило адаптації: спокійні батьки — спокійний малюк. Він «зчитує» вашу невпевненість і ще більше засмучується. А тому намагайтеся контролювати свої емоції і демонструвати
рішучість та доброзичливість
Абетка для батьків
"Навчаємо дитину правил безпеки"
Адресу будинку, в якому проживаєте, та номери телефону мами й тата вивчіть зі своєю дитиною з раннього віку.
Будьте терплячі, навчайте дитину! Вона має бачити у Вас уважного та товариського вчителя.
Вірогідність травматизму дитини в побуті знизиться, якщо не пошкодувати часу й показати їй, як правильно виконувати домашні справи.
Гидкий, брудний одяг – заним іноді дитина приховує забиття живота або навіть пошкодження внутрішніх органів. Інколи дитина, щоб уникнути покарання, приховують факт травми, що з нею трапилась. Тому, перш ніж покарати дитину за брудний одяг, дізнайтеся, що з нею трапилось.
Дозований досвід – це виховний прийом, коли дитині дають змогу переконатися, що водою та праскою можна обпектися, голкою – вколотися тощо. Це дасть змогу дитині уникнути багатьох помилок.
Елементарні правила безпеки дадуть змогу дитині уникнути складних ситуацій. Пам’ятайте, що заборони необхідно обґрунтовувати.
Живі домашні істоти можуть нанести травму дитині. Тож навчайте дітей бережно та дбайливо доглядати за ними, уникати небезпечних дій.
Захищайте своїх дітей, поки вони не подорослішають та не зможуть захищати себе самостійно.
Іграшки та особисті речі дитина має тримати в порядку; привчайте дитину прибирати своє робоче місце – не лише для чистоти, а й для безпеки.
Кислоту, лаки, розчинники та іншу побутову хімію не слід тримати в посуді від напоїв, їх потрібно зберігати подалі від дітей.
Ліки, навіть вітаміни, можуть бути небезпечними для дітей. Тож дозуйте їх вживання дитиною, дотримуючись інструкцій та рекомендацій лікаря.
Мультфільми та дитячі телепередачі є джерелом для поглиблення знань дітей щодо правил безпечної поведінки. Обговорюйте з дітьми ситуації, у які потрапляють телевізійні герої, і спонукайте робити висновки.
Не захоплюйтеся наведенням дитині прикладів небезпечних ситуацій, що трапилися з її друзями чи іншими дітьми. Це може викликати у дитини страхи.
Особливо важливо навчати дитину безпечної поведінки на власному прикладі. Діти копіюють Вашу поведінку – не забувайте про це.
Програми з безпеки життєдіяльності для дорослих не рекомендовано дивитися дітям, тому що вони подекуди містять кримінальну статистику, що шкодить психіці дитини.
Ріжучі та колючі предмети зберігайте в спеціально відведеному місці та навчайте дітей користуватися деякими з них у вашій присутності.
Сірники та запальнички – не іграшки для дітей. Тож не лишайте їх у доступних для дітей місцях.
Телефони екстрених служб дитина має знати напам’ять. Запишіть їх та розмістіть біля телефонного апарата.
Упевніться, коли виходите з дому ненадовго, що ваша дитина зайнята цікавою грою і не буде шукати собі інше заняття, що може бути небезпечним.
Факти, коли діти випадають з вікон та балконів, переконують, що вікна мають бути надійно зачинені, коли в кімнаті граються діти.
Холодна вода – ваш надійний помічник у випадку, якщо дитина забилася, обпеклася або порізалася.
Цінуйте у своїй дитині впевненість та самостійність.
Часто надмірна опіка не дає дітям змоги орієнтуватись у правильності прийнятого рішення в певній ситуації.
Широко використовувати електроприлади діти можуть з чотирирічного віку, однак лише з вашого дозволу та у вашій присутності.
Щітка, мило та зубна паста мають бути «друзями» дитини з раннього дитинства.
Юні дослідники – це чудово, але ліпше, якщо діти вивчатимуть механізми та проводитимуть досліди разом з дорослими або під їх наглядом.
Ясно, чітко, зрозуміло пояснюйте дитині правила поведінки, а головне – дотримуйтесь їх самі.
Перелік посилань з питань вакцинації, які будуть корисними для освітян при спілкуванні з учнями та їх батьками